Hakkımızda

 

“Optiktasarim.com”, Türkiye’nin ilk ve tek Optik Tasarım Portalıdır. Optiğe dair her konuda bilgi alabileceğiniz, gelişmeleri takip edebileceğiniz, akademik düzeyde eğitim notları ve faydalı bağlantılar bulabileceğiniz, sorularınızı konunun uzmanlarına yöneltebileceğiniz, projenizde destek alabileceğiniz tek adrestir.

“Optiktasarim.com”, Optik alanını öğrenciler, araştırmacılar, mühendisler, iş adamları kısacası herkes için erişilebilir kılmayı ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmayı kendine amaç edinmiştir. Ekibimiz optik alanında uzman özel sektör çalışanları, akademisyenler ve optiğe meraklı öğrencilerden oluşmaktadır.

Ekibimizde yer almak mı istiyorsunuz?

Editörlerimiz

Altuğ Uçar

Altuğ Uçar

Optik Tasarım Mühendisi

2006 yılında henüz üniversite öğrencisiyken kendi geliştirdiği sayısal ışın izleme algoritması kullanarak “Optimet” adlı Optik tasarım yazılımını yazmaya başlayan Altuğ UÇAR profesyonel kariyerine TÜBİTAK SAGE’de SOM füzesinin Kızılötesi arayıcı başlığını yapmak üzere SAGE’nin optik bütünleme ve test laboratuvarını kurarak devam etmiştir. Kariyeri boyunca iki termal ve bir lazer arayıcı başlık sistemi, Termal ve Görünür bantlarda sabit ve zumlu birçok optik sistem tasarımı yanı sıra aydınlatma da dahil olmak üzere birçok başarılı projeye imza atmıştır.

Barış Evran

Barış Evran

Optik Tasarımcı

Optik sistem düzeni, kavramsal tasarım ve karmaşık optik montajların ve alt montajların ayrıntılı tasarımı gibi optik tasarım ve geliştirme görevlerini yapmaktadır.

 

Akademik Danışmanlarımız

Namık Açan

Namık Açan

Optik Tasarım Mühendisi

Optik kariyerine 1980 yılında Sakarya Arifiye’de bulunan 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı’nda Türkiye’nin ilk mercek ve prizma imalat atölyesini kurarak başlayan Namık Açan Optik atölyesinde 15 yıl hizmet verdikten sonra profesyonel kariyerine ROKETSAN ve TÜBİTAK Enstitüleri (SAGE, Uzay ve UME) başta olmak üzere özel firmalar da dahil birçok kuruluşa Optik Tasarım danışmanlık hizmeti vererek devam etmiştir. Optik Tasarım danışmanlık hizmeti yanı sıra ODTÜ, Ankara Ve Gaziantep Üniveriteleri Fizik/Fizik Mühendisliği bölümlerinde öğretim üyeliği yapmış beraberinde birçok TÜBİTAK projesine imza atmıştır.