Çin Uzaya Yapay Ay Gönderecek

Henüz resmi kaynaklar tarafından onaylanmış bir bilgi olmasa da the People’s Daily ve China Daily’e göre Çin’in güneybatısında bulunan Chengdu şehri, şehrin aydınlatılması için sokak lambaları yerine ”Yapay Ay” kullanmayı planlıyor. 10 Ekim 2018’de şehirde düzenlenen bir etkinlikte “Tian Fu New Area Science Society” Başkanı Wu Chunfeng Çin’in uzaya yapay ay görevi görecek ve Güneş’in ışığını Dünya’ya yansıtacak bir uydu göndereceği bildirildi. Başkan Wu’ya göre ilki 2020 de gönderilecek uydunun başarılı olması durumunda üç tane daha üretilerek 2022’de uzaya gönderilecek.

Şinhua ajansının haberine göre, “Yapay Ay” Güneş’in ışığını Dünya’ya yansıtmak için devasa ayna benzeri yansıtıcı yapılar taşıyacak. Dünyadan yaklaşık 500 km uzakta (Alçak Dünya Yörüngesi) yörüngeye oturtulması planlanan uydunun ışık şiddeti ve doğrultusu dünyadan kontrol edilebilecek. Geliştirilecek yapay ay, gerçek aydan 8 kat daha parlak olacak ve 10 ila 80 km’lik bir alanı aydınlatabilecek. Yapay ay ile, doğal afetlerde karanlık kalan noktaların da aydınlatılabileceği belirtiliyor.

Resmi kaynaklardan yapılmayan bu açıklamalar her ne kadar heyecan verici de olsa dikkatle incelendiğinde çok da gerçekçi gözükmüyor. 500 km’ye yerleştirilen bir uydu yörüngesini koruyabilmek için çok yüksek hızlarda hareket etmelidir ki bu durumda sabit bir şekilde dünyanın bir noktasına bakamaz. Örnek olarak 408 km yörünge yüksekliğine sahip “Uluslar Arası Uzay Merkezi” (ISS) saatte 27.600 kilometre hızla yörüngesinde dönmektedir. Yerdurağan (Geostationary) şeklinde isimlendirilen yer yüzünde sürekli sabit bir noktaya bakan uydular ancak dünyadan 40.000 km yörünge yüksekliğine yerleştirilebilmektedir. Bu durumda da kullanılacak yansıtıcıların boyutları çok daha büyük olmalıdır. Bu mesafede ışığı dünya da istenilen noktaya büyük bir kesinlikle düşürmek ise bambaşka bir problem.

Öte yandan akıllara gelen bir diğer soru ise böyle bir proje hayata geçirilebilecek olsa bile yapılmalı mı? Dünyanın dört bir yanındaki bazı şehirler ışık kirliliğini bastırarak, gecelerini daha karanlık hale getirmeye çalışıyor. Fazla gece ışığı gece hayvanlarının aktivitelerini bozar, yıldızları görmemizi engeller ve hatta sirkadiyen ritimlerimize ve sağlığımıza zarar verebilir.

Bildiğimiz bir diğer gerçek ise 1994’te Rusya’da benzer bir projenin denenmiş ve başarısızlıkla sonuçlanmış olmasıdır. Rusların “Znamya” adını verdiği projede yaklaşık 20 metre çapında alüminyum kaplı plastikten yapılmış bir ayna kullanılmış. The New York Times’ın haberine göre istasyondaki astronotlar yere doğru hafif bir ışık huzmesi algılayabiliyordu, ancak Dünyadaki gözlemciler gökyüzündeki anlık parlak bir ışıltı gördü.

 

 

Kaynak

https://www.theguardian.com/science/2018/oct/17/chinese-city-plans-to-launch-artificial-moon-to-replace-streetlights

https://www.nbcnews.com/mach/science/city-china-wants-launch-artificial-moon-space-ncna923946

https://www.sciencealert.com/chinese-city-planning-artificial-moon-to-light-up-streets-at-night

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir