Organik CMOS Sensörlü 8K Kamera

Bu yılın başlarında Panasonic, dahi iyi dinamik aralık ve düşük ışık duyarlılığı veren ilk organik 8K sensörünü açıkladı. Bu sensörün kullanılacağı ilk kamera olan AK-SHB810 saniyede 60 kare 8K çözünürlüğe destek veriyor. Panasonic tarafından geliştirilen 8K kameranın 2019 sonbaharda satışa çıkacağı açıklandı.

Kullanılan bu yeni Organik Fotoelektrik Dönüşüm Katmanı 2 özelliği ile öne çıkmakta.

Sinyal-Gürültü Oranı

Sinyal-gürültü oranı veri transferi sırasında ki verimi desibel cinsinden tanımlar. Sinyal-gürültü oranı ne kadar yüksekse aktarılan veri miktarı da o kadar yüksektir. Kullanılan bu yeni organik Fotoelektrik Dönüşüm Katmanı sayesinde 88 Desibellik sinyal-gürültü oranı ile oldukça yüksek bir dinamik aralığı elde edebiliyorsunuz. Karşılaştırmak gerekirse Nikon D800E 32 ISO da 42 Desibel sinyal-gürültü oranına sahip. Bu yüksek sinyal-gürültü oranı sayesinde karanlık ortamlarda çok daha iyi görüntüleme imkânı sağlıyor.

Işık Gelme Açısı

Diğer önemli özelliği ise Organik Fotoelektrik Dönüşüm Katmanın 0,5 mikronluk kalınlığı ile geleneksel silikon fotodiyotlara göre 2,5 mikron daha ince olması. Bu sayede, normal sensörler ancak 30-40 derecelik bir görüş alanından ışık toplayabilirken organik sensörde bu değerin 60 dereceye çıkıyor olması. Gelen ışık açısının geleneksel sensörlerden daha geniş olmasının yanı sıra ışık algılayan yüzeyin (her bir pikselin yüzey alanı) tamamının kullanılabiliniyor olması verimliliği de artırmakta.

Tek Bir Pikselin Görüntüsü

 

Organik sensörlü kameranın 8K desteğiyle izleyicilere mükemmel görüntü performansı sağlayacağı söyleniyor.

 

Kaynak:

phys.org

engadget.com

panasonic.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir